Alina Makarczuk

Dziennikarka radiowa i telewizyjna. Od 2016 związana z Warszawą, gdzie na warszawskim Collegium Civitas studiowała dwa kierunki: dziennikarstwo i nowe media oraz stosunki międzynarodowe i dyplomację. Pochodzi z miejscowości Równe, położonej na zachodzie Ukrainy.

Dziennikarką chciała być od zawsze, a jej marzeniem jest zostać dziennikarką śledczą. Pierwsze kroki w dziennikarstwie stawiała jeszcze w Ukrainie, gdzie odbywała praktyki w prywatnej telewizji internetowej Espreso TV.

W Polsce zaczynała od pracy w Radio Kolor. Od dwóch lat związana jest z Radiem Eska, dla której przygotowuje również serwisy informacyjne w języku ukraińskim. Możemy usłyszeć ją również, w specjalnych komunikatach radiowych po ukraińsku skierowanych do uchodźców nadawanych we wszystkich radiach Grupy ZPR Media (Radio Eska, SuperNova, VOX FM, Eska ROCK i Radio PLUS). W 2022 roku rozpoczęła współpracę z TVN24, gdzie w pasmach informacyjnych przedstawia z użyciem interaktywnej mapy na monitorze, bieżące dane o toczącej się wojnie w Ukrainie.

20 marca 2022 roku wraz z Marcinem Prokopem poprowadziła charytatywny koncert „RAZEM Z UKRAINĄ”, emitowany na żywo w ponad 50 krajach świata. Koncert obejrzało 6 milionów widzów.

Na YouTube, na kanale Super Expressu (Grupa ZPR Media) prowadzi cotygodniowy program UkrALINA, w którym opowiada o wojnie w Ukrainie.

Była współorganizatorką, oraz poprowadziła wspólnie z Ołehem Biłeckim, na warszawskim Placu Zamkowym koncert „Ukraińcy-Polakom: Przyjaciele, dziękujemy!”.

Bardzo zaangażowana w organizację pomocy uchodźcom z Ukrainy, oraz Ukraińcom pozostającym na terenie Ukrainy. Autorka wykładu „Wspólnota kobiet wobec kryzysu wojny” (Women together in Time of Crisis), który wygłasza w językach polskim, angielskim i ukraińskim.

project image